Endokanabinoidní systém u zvířat

Fungování lidského těla je složitý mechanismus, kdy na sobě jednotlivé procesy vzájemně závisí. Endokanabinoidní systém patří k těm opomíjeným a až poslední roky se mu připisují zásluhy u lidí i u zvířat.

Od člověka k těm nejmenším

Endokanabinoidní systém je vrozený fyziologický mechanismus a jeho úkolem je udržování homeostáze. Většinu práce odvádějí kanabinoidní receptory a endokanabinoidy. Ve zdravém těle, kde se nemusí systém potýkat s dysfunkcemi a nemocemi nebo poruchami imunitního systému, všechno funguje bez problémů. Někdy (nebo i jen preventivně) je ale třeba pomoci ve formě plnospektrálního výtažku z rostliny konopí. Výzkumy naznačují, že díky tomu se účinnost kanabinoidů mnohonásobně zvyšuje.

Endokanabinoidy si lidské tělo vytváří samo, stejně tomu je pravděpodobně u všech savců a i nižších forem života. Jejich předchůdcem je zřejmě kyselina arachidonová. A tu si vybrané druhy ze zvířecí říše neumí vyrobit. U včely medonosné nebo octomilky obecné nebyly totiž nalezeny žádné kanabinoidní receptory. U většiny zvířat (od savců přes žížaly, sumky a sasanky až po nezmary) se ale tento systém objevil. Otázkou zůstává, má-li totožnou úlohu jako u lidí a mohou-li (a umí-li) s endokanabinoidy zvířata pracovat tak, aby jim byl ku prospěchu. Největší pozornost se pochopitelně upíná ke psům, kočkám nebo koním.

Sázka na podobnost mezi člověkem a zvířetem

Výzkumy, které by lépe specifikovaly působení endokanabinoidního systému v těle zvířat, prozatím schází. Odborníci ale předpokládají, že proces bude nápadně podobný lidem a bude mít jen pár odchylek. Většina testů prozatím probíhá jen na hlodavcích, pozornost se ale upíná především ke psům, kde je zájem o podrobnější informace o působení endokanabinoidního systému a konopných produktů čím dál větší.

Psi mají větší zastoupení receptorů CB1 v mozečku, v mozkovém kmeni a prodloužené míše. To je bohužel jeden z důvodů, proč jsou citliví na některé látky včetně THC (stačí jen 0,5 mg na 1 kg živé váhy) a pro zvířata nebezpečné potraviny a může se u nich projevit statická ataxie, kdy roztáhnou tlapky a jediný pohyb, který zvládnou, je kývání se dopředu a dozadu. Receptory mají sice odlišné umístění u lidí a u psů, ale struktura a funkce jsou na tom víceméně stejně.

 

Endokonabinoidní systém u psů

 

 

Receptory CB1 a CB2 se nachází na různých místech, někde se dokonce prolnou a fungují společně. První jmenovaný je ve fibroblastu, v žírných buňkách, v mazových žlázách a ve vzpřimovacích svalech vlasových folikulů a buněčné cytoplazmě epidermis. CB2 je mimo to i v potních žlázách nebo v lymfatických uzlinách.

U psů funguje endokanabinoidní systém podobně jako u lidí, kdy mírní projevy zánětů, tlumí bolest, podporuje trávení, vyrovnává metabolické a neurologické funkce a odstraňuje reprodukční potíže a napomáhá zdravému vývoji plodu. Vše je ale na bázi domněnek a podobnosti mezi člověkem a psem. Bez detailnějších výzkumů zaměřených jen na veterinární využití není možné informace potvrdit a postavit na nich léčbu.

Foto: Shutterstock

Stručně a jednoduše:

  1. Hemnia nechce ani nemůže nahradit odbornou péči vašeho lékaře.
  2. Produkty Hemnia nejsou léky (neboli léčivé přípravky), proto k nim tak, prosím, nepřistupujte.
  3. Hemnia nabízí produkty z konopí, ale žádné omamné ani psychotropní látky u nás nehledejte. Nenabízíme je ani nedoporučujeme.

 Zde si přečtěte kompletní text prohlášení o odpovědnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení